Themes - Twenty Twenty-Three - en to nb_NO translation catalogue (64 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
nb_NO: Twenty Twenty-Three er utformet for å dra nytte av de nye utformingsverktøyene introdusert i WordPress 6.1. Med en ren, blank base som startpunkt inkluderer dette temaet ti forskjellige stilvarianter laget av medlemmer av WordPress-fellesskapet. Enten du vil bygge et komplekst eller utrolig enkelt nettsted kan du gjlre det raskt og intuitivt ved hjelp av de vedlagte stilene eller selv stupe ut i kreasjoner og tilpasninger.

[ctx: Template part name]
en: Comments Template Part
nb_NO: Maldel for kommentarer

[ctx: Template part name]
en: Footer
nb_NO: Sidebunn

[ctx: Template part name]
en: Header
nb_NO: Sidetopp

[ctx: Color name]
en: Tertiary
nb_NO: Tertiær

[ctx: Color name]
en: Secondary
nb_NO: Sekundær

[ctx: Color name]
en: Primary
nb_NO: Primær

[ctx: Font family name]
en: Source Serif Pro
nb_NO: Kilde Serif Pro

[ctx: Font family name]
en: System Font
nb_NO: Systemskrift

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
nb_NO: Stolt drevet av %s

en: Search
nb_NO: Søk

[ctx: label]
en: Search
nb_NO: Søk

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
nb_NO: Standard filter

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
nb_NO: Innleggsmeta

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
nb_NO: Blogg (alternativ)

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
nb_NO: Hvisking

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
nb_NO: Tertiær til sekundør til primær fast

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
nb_NO: Primær til sekundær til tertiær fast

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
nb_NO: Primær til sekundær til tertiær

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
nb_NO: Sorbet

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
nb_NO: 2x stor

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
nb_NO: Ekstra stor

[ctx: Font size name]
en: Large
nb_NO: Stor

[ctx: Font size name]
en: Medium
nb_NO: Middels

[ctx: Font size name]
en: small
nb_NO: liten

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
nb_NO: Tone

[ctx: Gradient name]
en: Dots
nb_NO: Prikker

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
nb_NO: Base til primær

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
nb_NO: Tertiær til sekundær

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
nb_NO: Sekundær til primær

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
nb_NO: Primær til sekundær

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
nb_NO: Pilegrimsreise

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
nb_NO: Gigantisk

[ctx: Font size name]
en: Huge
nb_NO: Diger

[ctx: Font size name]
en: Tiny
nb_NO: Ørliten

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
nb_NO: Fløyelsblomst

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
nb_NO: Druer

[ctx: Style variation name]
en: Electric
nb_NO: Elektrisk

[ctx: Style variation name]
en: Canary
nb_NO: Kanarifugl

[ctx: Style variation name]
en: Block out
nb_NO: Blokk ut

[ctx: Color name]
en: Contrast
nb_NO: Kontrast

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
nb_NO: Primær til tertiær

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
nb_NO: Tertiær til primær

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
nb_NO: Base til sekundær til base

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
nb_NO: Sekundær til base

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
nb_NO: Stikkord:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
nb_NO: av

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
nb_NO: i

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
nb_NO: Publisert

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
nb_NO: Innleggsmeta

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nb_NO: Beklager, men det var ikke noe som passet til ditt søk. Vennligst prøv igjen med andre søkeord.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
nb_NO: Skjult innhold når ingen resultater

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
nb_NO: Kommentarer

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
nb_NO: Skjul kommentarer

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
nb_NO: Søk...

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
nb_NO: Denne siden ble ikke funnet

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
nb_NO: Skjult 404

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
nb_NO: Standard sidebunn

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
nb_NO: Ta kontakt

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
nb_NO: Har du noen anbefalinger til blokker?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
nb_NO: Handlingsdriver

note: Author of the theme
en: the WordPress team
nb_NO: WordPress-gruppen

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
nb_NO: https://nb.wordpress.org

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
nb_NO: https://nb.wordpress.org/themes/twentytwentythree
